Nodus C.Franc- Merlot 2014: Pamukkale firmasının orta üst segment şaraplarından olan bu şarapta alkol düzeyi % 14.5 ve kupajda kullanılan üzümleri Güney platosundaki bağlarında üretiyorlar. Şişeyi açıp ilk iş mantara bir göz atarım. Mantarda şarap epeyce yürümüş. Kokusunda ise bir bozulma yok. Ancak bu görünümü önümüzdeki zaman için tedirgin edici ve elinde bu şaraptan fazlaca olanlar varsa birini açıp gözlemesi iyi olur.

Tadıma gelince kadehe koyup rengine bakınca berrak ve son derece temiz bir yakut göz alıyor. Havalandırmadan önce burundaki ilk izlenim vaatkar. Ben karafa aktarıp bir saat sonra tatmaya karar verdim. Öncelikle belirtmem gerekirse burun damağın daha üzerinde bir derinlikte. Şarapta alkol hafif de olsa hissediliyor. Kırmızı meyveler ve tütün ve vanilya tatminkar. Damak çok zengin değil. Vişne ve siyah erik ön planda detayda vanilya ve kahve hafif de olsa eşlik ediyor. Tanenler yuvarlanmış ve içim kolaylığı sağlıyor. Hafif bir burukluk fıçı dokunuşlarıyla törpülenmiş ve dengeye ulaşmış.

Orta bitimli bu şarabın soslu makarna, fırında et çeşitleriyle güzel bir uyum yakalayacağını düşünüyorum. Fiyat kalite anlamda başarılı bir seri olan Nodus, dostlarla birlikte açıldığında kimseyi mahcup etmeyecek bir düzeyi korumuş. Mantar konusunda da belirttiğim gibi olanların fazla beklemeden bu seneki şaraplarını yoklamasında fayda var.

Author

Write A Comment