Karaftar net içeriğinde dünyadan şarapçılıkla ilgili ilgi çekebileceğini düşündüğüm detaylar, kişiler veya yerlere değiniyorum. Ancak tadımını ve yorumunu yaptığım yerli ürünlerimizi paylaşıyorum. LA şarapçılığın bir ürünü olan ”La Fin du Jour,,, etiket tasarımındaki Bordo havasından da etkilenerek içimini özellikle merak ettiğim bir şarap oldu. Tereciye tere satar şıklıktaki tasarım ilgi çekmeyecek gibi de değil.

La şarapçılık bu üründe bir hibrit iki Fransız bir de İtalyan güzelinin kupajını oluşturmuş. Marsellan, C. Sauvignon, P. Verdot ve Sangiovese bir araya geldiğinde ortaya nasıl bir lezzet çıkar diye düşünenler için bire bir olan bu şişe kesinlikle içilmeyi hak ediyor.

‘’ Kuru erik ve kurutulmuş meyveler burunda belirgin ve kadifemsi ama gövdeli bir şarap,, diye bilgi paylaşılan etiketini de dikkate alarak her zaman yaptığım gibi, önce mantarı sonra şişenin içini kokluyorum. Burnuma olumsuz anlamda ne üretime dair ne saklanma koşullarına dair bir aroma gelmeyince iç rahatlığıyla kadehime alıyorum.

Üstten yüzeyine bakıyorum, yakut açık bordo tonunda berrak pürüzsüz bir yüzey. Canlı rengi görmek çok keyifli. İlk burunda açıkçası çok belirgin bir aroma yapısı yok. Alkol detayda alınıyor. İlk yudumda beni memnun eden burundan daha zengin bir aromatik harmanı hissetmem oldu. İlk yudum ve aldığım ilk derin solukta çok az yeşil tanen almadım desem yalan olur. Burun zenginleşmeli yoksa bu damağı açıklamak mümkün değil diyerek bir miktarı karafa alıp balkonda bıraktım.

Yarım saat sonra burunda alkol kaybolurken, ilginçtir etikette belirtilmese de meyan ve tütünün de aralarında olduğu bir aroma topluluğu keyif verdi. Damak oturdu, dengeli bir asidite hele de gövdeli ama yumuşak içimli bir devamlılıkla insanı keyiflendiriyor. Orta üst bir bitişi olan, özellikle de dolgun ve yuvarlanmaya başlamış tanenleri seven ülkemizin baharatla şekillenmiş damak yapısına da çok uygun. Şu anda içime uygun ancak bir üç yıl daha gelişerek içim keyfinin artacağına inanıyorum.

Baharatlı ve soslarla da çeşnilendirilmiş kırmızı etlerle gayet güzel uyum sağlar. Fiyat kalite oranından bahsetmeden geçmemem gerekir çünkü son derece uygun fiyatıyla kalitesi birleştiğinde gerçekten çok az rakibi olan bir ürün. Bunu da dikkate alarak  Bordo tasarımı içinden  el sallayan memleket bağlarının aroma ve kokuları denenmeye değer. Güzel bir sürpriz sizleri bekliyor.

Son bir satırı eklemeden geçemeyeceğim, ikinci güne kalan şişenin diğer yarısı daha da havalanmış ve içimi güzel hale gelmişti.

Author

5 Comments

  1. Ferudun Tok Reply

    Migros Caddebostan, a baktım yoktu. Nerelerde bulabilirim.Ve fiyatı?
    (La Fin du Jour)

Write A Comment