Şarabı nadiren içen birisi için taşıdığı anlamla yıllardır içen ve az çok fikri olan biri için taşıdığı anlam farklı olsa da şişe tasarımı ve etiket her zaman önemlidir. Hatta öyle ki bazı firmaları etiket tasarımları nedeniyle sıra sıra raflarda onlarca şarabın arasından fark edilir kılıyor. Etiket konusunda bazı bilgi ve düşünceleri derlerken gözüme Nuri Şimşek in 15 Aralık 2016 tarihinde yayınlanan yazısı çarptı. Gerçekten açıklayıcı ve ilgilenenler için de son derece akıcı ve anlaşılır bir yazı olmuş.

   Yazıda kullanılan görsel  ise şarap tadım ustalarından Mehmet Yalçın ın Güney Afrika şarapları tadımında dikkatini çeken fikir veren ve  ilginç bulduğu bir etiket. Etiket in bir kısmında şarabın olgunlaşma süreci ve ideal tadım yıllarını gösteren  grafik oluşu ayrıca takdire değer. Hatta bizdeki bazı üreticilerin yıllara meydan okuyan şarapları için kullanabilir olduğunu belirtmiş Mehmet Yalçın.

    Nuri Şimşek in yazısından çarpıcı bir bölüm ve ilgilenenler için yazının tamamı için de linki paylaşmak istiyorum.

Şarap seçimi kendi içinde farklı dinamikler barındıran bir iştir. Mesela daha önce hiç karşılaşmadığımız, içmediğiniz bir şarap gördüğümüzü düşünelim. O şaraba dair size ilk aktarımlar etiketinden gelecektir. Şarap nereden geliyor, hangi yıla ait, hangi üzümlerden yapılmış, hangi kontrol sistemlerine tabi tutulmuş gibi şeyleri etiketlerden öğreniyoruz. Kafamızda içmek istediğimiz şeyleri belirlediysek ona göre bir şey bulup alıyoruz. Bazen de rafları tararken bazı şaraplar sahip oldukları özellikler dışında; sadece etiketleriyle de dikkat çekip, tüketiciyi yakalayabiliyorlar. Etiketlerinde mizah, sanat, estetik olan şaraplar kişisel olarak beni mutlu ediyorlar. Evet şarap değerlendirmesinde çok da önemli değil aslında etiketteki resim veya yazı. Müthiş yaratıcı etiketli bir şişeden çok vasat şarap çıkabileceği gibi çok sade bir etiketten müthiş şaraplar da çıkıyor, biliyoruz. Yine de etiketlerin hem görsel hem de pazarlama anlamında oldukça belirleyici olduğuna inanıyorum ben.

https://nurisimsek.com/2016/12/2015/sarap-etiketleri-ve-onemi

Author

Write A Comment