Şarap üretimi konusunda yüzlerce yıllık tecrübeleri olan bu konuda öncü olan ülkelerin dikkat ettiği hususlardan biri de Apelasyon sistemidir. Çok kısaca; hangi üzümün, bulunduğu iklime göre, nasıl bir toprak yapısında ve nasıl bir üretim süreciyle en kaliteli şaraba dönüşeceği ile ilgilenir. Bir nevi kurallar listesidir. 

Üzümün kalitesi ne derece bilinir olursa olsun bağ ne kadar eski olursa olsun usulüne uygun üretilmedikçe kayda değer bir kalite sağlanamıyor. Buradan hareketle bir şarap da bağdan şişeleme işlemine hatta mahzende bekleme süresindeki titizliğe kadar ne kadar dikkat edilirse edilsin eğer uygun koşullarda tadımı yapılmıyorsa gerçek nefasetine ulaşılamıyor demektir. 

Üzümlerin cinsi, şarabın hangi tür bir şarap olduğu büyük önem taşıyor. İçimde dikkat edilecek en önemli detaylardan biri de elbette içim sıcaklığıdır. Bu konuyla ilgili olarak Oğul Türkkan ın 11 /09 /2011 tarihli yazısı alıntı yapılacak kadar akıcı ve anlaşılır. Bir zamanlar gazetelerimizde bu konulara dair yazıların da yazılabildiğini görmek nostaljik değer de taşıyor doğrusu. 

‘’Dünyanın en iyi üretilmiş içeceğini yanlış sundunuz mu onun en iyiliği falan kalmaz. Güzel bir çayı veya kahveyi, birayı, şarabı, yanlış sıcaklıkta, yanlış bardakta verdiniz mi işin tadı kaçar. Mesela yanlış sıcaklık, içecekte algılamanız gerekenleri kamufle edeceği gibi, algılamamanız gerekenleri ön plana çıkarabilir. 

Kırmızı şarap örneği ile başlayalım. Kırmızı şarap oda sıcaklığında içilir prensibi oda sıcaklığının 18-20 derece aralığında olduğu varsayılarak kullanılır. Ülkemizde olduğu gibi 23 derece ve üzeri değil. Hal böyle olunca kırmızı şaraptaki kekremsilik artar, şarap ağzınıza yapışır, ağınızı burar ve çok sevimsiz tadar. Aynı şarabı üç veya dört derece soğutsanız ve 20 derecelere getirseniz, bu sevimsiz algı ortadan kalkar, aynı şarap dengeli ve güzel tadar. Tabi bunu duyup ta işin rezilini çıkartmamak lazım. Kırmızı şarabı beyaz şarap kadar soğutturanız da bu sefer o şaraba lezzet veren birçok aromayı algılanmaz hale getirirsiniz. Hep söylerim; misafire evdeki kötü kırmızı şarabı ikram etmek zorunda kalırsanız, iyice soğutun diye. Aşırı soğutma, eğer şarap bozuksa hataları bile örter. 

En iyi keyfi almak adına kırmızı yıllanmış dolgun şaraplar için 16 ile 18 derece aralığı, genç kırmızıları 12 ile 16 derece aralığı, dolgun beyazları için 8 ile 10 derece aralığı, genç beyazları için ise 6 ile 8 derece aralığı en iyi lezzeti verecektir. Şampanya için ise 8 ile 10 derece doğru soğukluk ve lezzeti sağlayacaktır. Şampanya çivi gibi soğutulursa, narin tat ve kokuların bir bölümü kamufle olacak, özelliğinin önemli bir bölümü algılanamaz hale gelecektir. ,,

Author

Write A Comment