Güzel bir 19 Ağustos akşamında Bursa Köşebaşı restaurant ta İlhan Olam ın davetiyle Gordias şaraplarını tadıyoruz. Bağlar Ankara nın Polatlı ilçesinde Kargalı köyü civarında. Kumlu kireçli bir toprak yapısı , 110 metre rakım ve gece gündüz ısı farkının yüksekliği nedeniyle bağcılığa son derece elverişli.

Frigya uygarlığının başkenti Gordion a adını veren Kral Gordias’tan ismini almış. Bölgede Kalecik Karası ve S. Blanc üretimi yapılırken bazı üzümlerini Manisa Turgutlu ve Diyarbakır Çermik ten temin etmekteler. Akşam firmayı temsilen Ahmet Oğan bey konuğumuz oldu. Canan Gerimli bağ bozumunun en yoğun olduğzamanlara doğru ne yazık fırsat bulup katılamadı.

Ahmet bey makine mühendisliği eğitimi almakla beraber yüreğini ve emeğini yıllardır bu sektöre aktaran ve şarapçılık pazarında da geniş bilgisi olan biri olarak akşam pek çok konuda bilgi aktardı.

Gordias şaraplarından yedi çeşit tatma şansı bulduk.

İlk şarabımız Kalecik Karasından yapılmış neredeyse roze şarap yoğunluğunda güçlü bir beyazdı. 2018 yılı üretimi ve % 13 alkol derecesinde. Meyvemsi yapısına eşlik eden mineralite ve asit orta bitişle birleştiğinde tatminkar bir çalışma olduğunu söylemek mümkün. Güçlü ve güzel bir beyazı fiyat kalite de başarıyla oluşturmuşlar.

İkinci şarabımız gene K. Karasından oluşan bir kırmızı. 2015 yılı ve % 13 alkol dereceli. Meyvemsi ve kısa bitişli güzel bir yaz kırmızısı olarak akıllarda kaldı.

Üçüncü şişe bir kupaj. C. Franc ile K. Karasının bir ortaklığı. Fıçı görmeden şişelenmiş bu üründe % 13,5 alkol neredeyse hiç hissedilmiyordu. Orta üst bitişi ve fiyat kalite performansıyla gönülleri çeldi. 2014 senesinin ürünü olmasına rağmen hala kıvamını ve rengini korumakta. Severek tavsiye edilebilir.

Dördüncü şişemiz Syrah  idi. 2016 yılından ve % 13,5 alkol dereceli. Yeni Amerikan meşe fıçılarda 11 ay dinlenmiş sonra şişelenmiş. Üzümler Manisa Turgutlu civarından temin edilerek bağa naklediliyor. Gövdeli, baharatlı, asit alkol ve tanen dengesiyle dikkat çekiciydi. Orta üst bitişi ile pek çok güçlü şaraba eşlik edecek keyfi vermeye aday. Toplam 2800 şişe üretilmiş.

Beşinci sırada bir Merlot vardı. Bu şişemiz de 2016 %13,5 alkollü ve bu da 11 ay fıçı dinlenmeli. Toplam 3600 şişe üretilen bu üründe Merlot un tüm karakteristik özellikleri yakalanmış. Yuvarlak tanenleri ve güzel meyve aromalarıyla sohbete eşlik ederek dahi severek yudumlanabilir.

Altıncı sırada bir blend tattık. C. Sauvignon % 30- Syrah % 30 ve K. Karası % 40 oluşan, 2016 yılı ve % 13,5 alkollü bu şarabın erken içildiğini düşünüyorum.

Son sırada içtiğimiz Ahmet Şevki Oğan imzalı baş yapıt içerisinde %30 C. Franc- % 30 C. Sauvignon ve % 40 Merlot mevcut. 2016 mahsulü, % 13,5 alkollü ve 12 ay Amerikan meşe de dinlenmiş bir şarabın, Bordo kupajı olarak kadehlerimizde bıraktığı denge ve lezzet yoğunluğu büyük beğeni topladı. Fiyat kalite performansında rakibi durumunda görülen şaraplara göre bir adım öndeler. Keyifle içilip tavsiye edilir.

Author

Write A Comment