Barel Gun 2016 C. Sauvignon – Syrah kupajı. Alkol % 13.5. Son günlerde tattığım şaraplar gözümün önüne geldiğinde lezzet ve içim keyfinin üst düzeyde fiyat- kalite performansıyla birleşimi gibi bir nihai sonuca varıyorum.

Barel Bağları ve Şaraphanesi, Tekirdağ Karaevli Köyü – Eski Bağlar Mevkii’nde, geçmişte Trakya’nın leziz şaraplarının gemilerle dört bir yana dağıldığı bir lokasyonda, bu tarihi geleneğin bayrağını devralmış. Barel Gun üreticinin Karaevlide bulunan Gün bağlarından ürettiği üzümlerle yapılmış.

Bir saat kadar karafta beklettikten sonra tadıma devam ediyorum. Rengi koyu bordo kenarlarda mor röfleli son derece berrak. Burun kapalı da olsa aldığım ilk yudum dilimin ucunda denir ya söyletiveriyor gerçekten dengeli ve sevimli bir kırmızı. İki güçlü kırmızı üzüm cinsinden adeta tek bir üzüm oluşturacak kadar özenle işlenmiş, son derece zarif ve dengeli bir kırmızı olmuş.  

Siyah erik, kiraz az miktarda tütün karışımının bir araya gelmesiyle güzel bir harman oluşmuş. Asiditesi canlı ve içimi de son derece ferah. Alkol asit ve tanenle güzel dengelenmiş. Damakta reçelleşmemiş hantal olmayan fıçıdan gelen hafif vanilya ve karanfilin de hissedildiği kırmızı meyve cümbüşü son derece etkileyici. Orta üst bitişi, canlı asditesi, orta derece gövdesi akılda kalan yanları oldu.

Özellikle but,k üreticilerimizin fiyat kalite başarılarını yakalamaya çalışıyorum. Barel in bu şarabı akılda bu yönüyle de kalmalı. Fırın yemekleri, tandır ve ızgara çeşitleriyle mükemmel arkadaşlığı olacağından kuşkum yok. Konuklarınızı güzel damakta kalan güzel hatıralarla uğurlamak için keyifli bir yol arkadaşı arayanlara iç rahatlığıyla öneriyorum. Üreticiye teşekkür edilmesi gereken bu başarılı şarabı bir kenara not etmekte yarar var.

Author

Write A Comment